Często pacjenci, zwłaszcza na początku psychoterapii, zadają sporo pytań odnośnie samej psychoterapii. Jest to zrozumiałe, gdyż dla wielu terapia jest zupełnie nowym doświadczeniem. W tym wpisie przytoczę kilka najczęściej powtarzających się pytań i postaram się na nie odpowiedzieć, co mam nadzieję, przybliży i objaśni temat psychoterapii psychodynamicznej.

 

„Czym jest psychoterapia psychodynamiczna…?”

Psychoterapia jest procesem leczenia. To co leczymy, to struktura osobowości. Leczenie odbywa się przy pomocy analizy przeniesienia, czyli relacji pacjent terapeuta oraz relacji jakie pacjent tworzy poza gabinetem. Często konflikty i dylematy jakie pacjent przeżywa na co dzień, uwidaczniają się również w procesie psychoterapii, dzięki czemu możemy je na bieżąco analizować i próbować zmienić. Dzięki takiej terapii, pacjent ma możliwość lepszego poznania siebie i zrozumienia przyczyn swoich trudności.

„Po co analizować relacje kiedy ja mam problem z lękami/depresją…?”

Objawy takie jak napady lęku czy obniżony nastrój związany z depresją są tylko „wierzchołkiem góry lodowej”. Lęk czy depresja jest dla nas tylko informacją/sygnałem alarmowym, że coś w postrzeganiu siebie i otoczenia nie działa tak jak powinno. Głębsza analiza tych obszarów może doprowadzić do trwałych zmian struktury osobowości, a przez to do ustąpienia objawów.

„To co mi właściwie jest…?”

Terapeuta po spotkaniach konsultacyjnych (3-4 pierwsze spotkania) podaje wstępną diagnozę oraz ustala wraz z pacjentem określone cele terapii.

„Dlaczego spotykamy się co tydzień…?”

Psychoterapia, jak każda praca nad sobą aby była skuteczna, wymaga systematyczności. Poza tym, cotygodniowe spotkania umożliwiają nawiązanie stabilnej, emocjonalnej relacji, która jest podstawą udanej terapii.

„Dlaczego psychoterapia trwa tak długo…..?”

Psychoterapia to często kilkuletni proces pracy nad sobą. Osoby, które zgłaszają się na terapię często borykają się ze swoim problemem ładnych kilka lat lub nawet przez większość swojego życia. Pod wpływem tego czasu określone cechy osobowości zdążyły się już utrwalić dlatego odwrócenie tej sytuacji również wymaga sporo czasu.

Mam nadzieję że tych kilka pytań i odpowiedzi przybliżyło nieco tematykę procesu psychoterapii.

Damian Bobak

Facebook